čtvrtek 29. listopadu 2012

Proužkovaná čepička a svetýrek s housenkou


Před nějakou dobou jsem se u své kamarádky - kadeřnice chlubila fotkou svetýrku, který jsem háčkovala pro roční holčičku. 

První háčkovaný svetýrek
Hned ji napadlo, že má neteř v podobném věku, a dárek pod stromeček byl na světě. Tedy nápad na dárek. A protože příze bylo dost, zbylo ještě na jednu čepičku a dvě housenky :-)


Co bude potřeba:

 • příze: Camilla 
   • 1 klubíčko - cyklámenová, světle žlutá, světle růžová, světle zelená 
   • 3 klubíčka přírodní bílé
   • zbytek černé příze

 • tupá vyšívací jehla
 • háček: č. 2,5

 

Proužkovaná čepička:


Začínáme cyklámenovou přízí:

 

Řada 1: 3 ŘO (první dvě ŘO nepočítáme jako DS) Do 3. ŘO od háčku uháčkujeme 14 DS
Konec příze rovnou schováváme do DS = během háčkování podebíráme i konec příze, který nakonec utáhneme a odstřihneme. 
 
Bledě žlutou přízí uháčkujeme PO do horního ze dvou počátečních ŘO. Tím napojíme přízi další barvy a zároveň ukončíme řadu. (14 DS)

Řada 2: 1 ŘO žlutou přízí (nepočítáme jako KS). Do prvního DS uháčkujeme 2 KS. Cyklámenovou přízi odstřihneme a oba konce přízí (cyklámenové i světle žluté) rovnou schováváme do KS = během háčkování podebíráme i oba konce příze, které nakonec utáhneme a odstřihneme. 2 KS do každého oka až do konce řady.


Světle růžovou přízí uháčkujeme PO do počátečního ŘO. (28 KS)

Řada 3: 2 ŘO světle růžovou přízí. 1 DS do prvního KS, 2 DS do dalšího KS, [1 DS do dalšího KS, 2 DS do dalšího KS] - opakujeme až do konce řady. Krémově bílou přízí uháčkujeme PO do počátečních ŘO. (42 DS)Průměr 11,5 cm - to je ještě málo.

Řada 4: 1 ŘO bílou přízí. 1 KS do prvních 5 DS, 2 KS do dalšího DS, [1 KS do dalších 5 DS, 2 KS do dalšího DS] - opakujeme až do konce řady. Světle zelenou přízí uháčkujeme PO do počátečních ŘO. (49 KS)

Řada 5: 2 ŘO zelenou přízí. 1 DS do prvních 6 KS. 2 DS do dalšího KS. [1 DS do dalších 6 KS, 2 DS do dalšího KS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme cyklámenovou přízi. (56 DS)

Řada 6: 1 ŘO cyklámenovou přízí. 1 KS do prvních 7 DS, 2 KS do dalšího DS,
[1 KS do dalších 7 DS, 2 KS do dalšího DS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme žlutou přízi. (63 KS)

Řada 7: 2 ŘO žlutou přízí. 1 DS do prvních 8 KS. 2 DS do dalšího KS. [1 DS do dalších 8 KS, 2 DS do dalšího KS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme růžovou přízi. (70 DS)

Řada 8: 1 ŘO růžovou přízí. 1 KS do prvních 9 DS, 2 KS do dalšího DS,
[1 KS do dalších 9 DS, 2 KS do dalšího DS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme bílou přízi. (77 KS)

Řada 9: 2 ŘO bílou přízí. 1 DS do prvních 10 KS. 2 DS do dalšího KS. [1 DS do dalších 10 KS, 2 DS do dalšího KS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme zelenou přízi. (84 DS)

Řada 10: 1 ŘO zelenou přízí. 1 KS do prvních 11 DS, 2 KS do dalšího DS,
[1 KS do dalších 11 DS, 2 KS do dalšího DS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme cyklámenovou přízi. (91 KS)

Řada 11: 2 ŘO cyklámenovou přízí. 1 DS do prvních 12 KS. 2 DS do dalšího KS. [1 DS do dalších 12 KS, 2 DS do dalšího KS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme žlutou přízi. (98 DS)

Řada 12: 1 ŘO žlutou přízí. 1 KS do prvních 13 DS, 2 KS do dalšího DS,
[1 KS do dalších 13 DS, 2 KS do dalšího DS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme růžovou přízi. (105 KS)

Řada 13: 2 ŘO růžovou přízí. 1 DS do prvních 14 KS. 2 DS do dalšího KS. [1 DS do dalších 14 KS, 2 DS do dalšího KS] - opakujeme až do konce řady. Napojíme bílou přízi. (112 DS)

Po 13 řadách má placka průměr 15 cm, a to už je dost pro obvod hlavičky ca. 47 cm.

V dalších řadách už nepřidáváme, dále střídáme barvy (bílá, zelená, cyklámen, žlutá, růžová). Můžeme střídat řadu DS a KS nebo už háčkovat jen DS. Od požadované délky čepičky odečteme 2-3 cm, namísto kterých uháčkujeme pružný lem.Pružný lem

Pružný lem tvoří přední a zadní reliéfní sloupky.

Počáteční přední reliéfní sloupek se liší:


Falešný DS (= 2 ŘO) podebereme háčkem - sloupek je PŘED háčkem, nahodíme přízí a protáhneme. Znovu nahodíme a protáhneme oběma oky na háčku. Nahodíme a uháčkujeme 1 ŘO. Právě jsme uháčkovali náhradu za první reliéfní sloupek.Pokračujeme zadním reliéfním sloupkem:

Nahodíme přízi a následující DS zezadu podebereme háčkem - sloupek je ZA háčkem.

 
Nahodíme přízi a protáhneme. Na háčku máme 3 oka.

Nahodíme a protáhneme 2 oky na háčku, znovu nahodíme a protáhneme zbylými 2 oky. První zadní reliéfní sloupek je hotov! Gratuluji :-)


A jdeme na přední reliéfní sloupek.
Nahodíme přízi a následující DS podebereme háčkem. DS je PŘED háčkem. Nahodíme přízi a protáhneme. Na háčku jsou opět 3 oka.


Nahodíme, protáhneme 2 oky, znovu nahodíme a protáhneme zbylými 2 oky.

Nyní máme hotovou náhradu za první přední reliéfní sloupek, jeden zadní reliéfní sloupek a jeden přední reliéfní sloupek.

Pokračujeme ve střídání zadních a předních reliéfních sloupků. Nahoře je vidět prvních pár z nich, které už začínají tvořit žebrovanou strukturu.

Řadu ukončíme PO pod náhradu za reliéfní sloupek.
Další řadu začneme opět náhradou za 1. reliéfní sloupek a pokračujeme stejně jako v předchozí řadě střídáním předních a zadních sloupků.

Celkem uháčkujeme 4 řady reliéfních sloupků. Nebo jiný počet, abychom dosáhli požadované délky čepičky. V mém případě 16 cm.Odstřihneme všechny konce přízí a zatáhneme je dovnitř.

A teď už se konečně můžeme pustit do "ozdoby" :-)

Housenka


Uháčkujeme 6 ŘO.  Nyní budeme zapichovat háček za obě horní nitě řetízku. 

Do 3. ŘO od háčku uháčkujeme 2 DS (první dvě ŘO počítáme jako 1 DS). 1 DS do dalších 2 ŘO. 7 DS do posledního ŘO. Práci pootočíme a pokračujeme na druhé straně řetízku, teď už jen pod jednu zbylou nit. 1 DS do dalších 2 ŘO. 4 DS do posledního ŘO. Ukončíme PO pod falešný DS na začátku řady. 2 ŘO namísto prvního KS. 1 KS do dalšího DS. 2 KS do dalšího DS. 1 KS do dalších 2 DS. Do 7 vrcholových DS háčkujeme následovně: 2 KS - 1 KS - 2 KS - 1 KS - 2 KS - 1 KS - 2 KS. 1 KS do dalších 2 DS. 2 KS do dalšího DS, 1 KS do dalšího DS. 2 KS do dalšího DS. 1 KS do posledního DS. 1 KS do PO na konci přechozí řady.
Ukončíme PO pod falešný KS na začátku řady. Přízi odstřihneme a zatáhneme dovnitř.

Nyní jsme uháčkovali jeden dílek tělíčka housenky. Stejně uháčkujeme ještě další 4 z ostatních přízí, každý jinou barvou.


Jeden podruhém našijeme na čepičku. Jednotlivé dílky přes sebe lehce překrýváme. Nakonec bílou přízí vyšijeme oči. Černou přízí vyšijeme nožičky, oční panenky a tykadla. 
Myslím, že housenky tykadla nemají, ale bez nich mi připadala taková holohlavá :-))

Ještě přidávám odkaz na návod na svetřík, podle kterého jsem háčkovala a který je volně ke stažení v pdf-ku.
A to je vše! Těším se na Vaše komentáře, názory nebo dokonce fotky Vašich vlastních housenkových (s)tvoření :-)


Verča
8 komentářů:

Potěší mě každý Váš komentář, nápad či názor :-)
You can comment also in english :-)
Schreiben Sie mir gerne auch auf Deutsch :-)