pátek 26. října 2012

Háčkovaná síťovka

Od kamarádky jsem dostala nedokončené háčkované plavky, které prý stejně nikdy nebude nosit, tak ať si vezmu ten materiál a jestli bych z něj pro ni neudělala síťovku na dětský kočárek. S radostí, Zuzko!

Nejdřív jsem se pokoušela najít návod na internetu. Říkala jsem si, že už to určitě někoho napadlo vyrobit dřív. Ale narazila jsem jen na návody na obyčejnou síťovku, a tak nezbývalo než si vymyslet návod svůj.

Tak tady je! • příze: černý chemlon
 • háček: háček s bílou ručkou č. 0 (odpovídá velikosti 2 nebo 2,5 mm)

 

Taška


Uháčkujeme řetízek dlouhý 45 cm (asi 157 ŘO).
Řada 1: První 2 ŘO vynecháme jako náhradu za první DS. Do 3. ŘO od háčku uháčkujeme 1 DS. Do dalších 153 ŘO uháčkujeme 1 DS. Abyste se neupočítali k smrti :-), háčkujte do všech ŘO kromě posledního ;-). Vždy vpichujeme háček pod obě nitě řetízku. Do posledního oka vháčkujeme 7 DS. Práci pootočíme a háčkujeme z druhé strany řetízku, teď už jen pod 1 nit - opět 1 DS do každého ze 153 ok.
Do posledního oka uháčkujeme 5 DS. Řadu ukončíme PO do horního oka z prvních 2 ŘO na začátku řady = do náhrady za DS.
Po obou stranách řetízku máme nyní 153 DS a v každém vrcholovém oku 7 DS.

Řada 2: 2 ŘO místo 1. DS, 2 DS do dalšího DS, 1 DS do každého z dalších 153 DS. Do 7 DS, které jsme v předchozí řadě háčkovali do vrcholového ŘO, budeme háčkovat takto: 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS. Opět 1 DS do každého ze 153 DS. Do posledních 5 DS uháčkujeme postupně: 2 DS, 1 DS, 2 DS, 1 DS, 2 DS. Ukončíme PO do horního oka z prvních 2 ŘO.

Řada 3: [10 ŘO, vynechat 7 DS, 1 KS] - zopakujeme 20x. 10 ŘO, vynechat 3 DS, 1 KS, [10 ŘO, vynechat 7 DS, 1 KS] - zopakujeme 20x. 10 ŘO, vynechat 4 DS, 1 KS, 10 ŘO, 1 KS do prvního obloučku z 10 ŘO.

Zde je vidět 3. řada s 10 ŘO. Od 4. řady vždy s 15 ŘO.
Řada 4: [15 ŘO, 1 KS doprostřed obloučku z 10 ŘO] - opakujeme až do konce řady.
Řada 5: [15 ŘO, 1 KS doprostřed obloučku z 15 ŘO] - opakujeme až do konce řady.


Napojení krátkým sloupkem do středu obloučku.

Řada 6 - 30: Opakujeme řadu 5. 


Protože jsme háčkovali do spirály (řady jsme nijak neukončovali, ale plynule přešli vždy do další řady), není poznat, kde řada začíná. První oblouček ve 30. řadě ale najdeme na tašce úplně jednoduše: 
Po uháčkování několika prvních obloučků 30. řady tašku složíme tak jak je na obrázku nahoře. Najdeme si na "dně" tašky první vrcholový oblouček = první oblouček z řetízkových ok nad 11 vrcholovými DS. Od tohoto obloučku jedeme nahoru kolmo na řady. Poslední oblouček nahoře je první oblouček 30. řady. Tento oblouček označíme značkou - např. bavlnkou jiné barvy.

Červená šipka ukazuje, jak jsme se dostali přes obloučky ode dna tašky až nahoru. Zelená šipka ukazuje na 1. oblouček 30. řady se značkou.
Tato značka nám později pomůže najít boční hranu tašky, tak aby oba konce ucha byly umístěné přesně na bocích naproti sobě.

30. řadu dokončíme, poslední KS háčkujeme do označeného obloučku.

Hotová 30. a 31. řada


Horní lem 

 

Řada 31: [7 ŘO, 1 KS doprostřed obloučku z 15 ŘO] - opakujeme až do konce řady. Poslední KS uháčkujeme do posledního KS z předchozí řady.

Řada 32: 2 ŘO, 7 DS do obloučku z ŘO, [1 DS do KS z předchozí řady, do obloučku 7 DS] - opakujeme až do konce řady. Ukončíme PO do horního oka ze 2 ŘO na začátku řady.
Řada 33: 2 ŘO, 1 DS do každého DS. Ukončíme PO do horního oka ze 2 ŘO na začátku řady. 
Řada 34: Aby se lem zpevnil, obháčkujeme ho 1 PO do každého DS. Končíme 1 PO do 1. PO.

Značku z 30. řady nyní přemístíme do 5. DS vpravo od háčku. Nyní označuje boční hranu tašky.

Červená šipka prochází KS (vrcholy obloučků) které tvoří boční hranu tašky. Zelená šipka ukazuje na oblouček ve kterém byla značka.

Tašku opět složíme naplocho a druhou značku umístíme do protější boční hrany tašky - bílá značka vlevo na obrázku dole:Ucho tašky


Řada 1: Uháčkujeme 2 ŘO, práci otočíme. 1 DS do dalších 11 DS.
Řada 2:  2 ŘO, otočit, 11 DS. Poslední DS háčkujeme pod 2 ŘO.
3. řada ucha
Řadu 2 opakujeme dokud ucho nemá požadovanou délku. V mém případě 60 cm.

Volný konec ucha přiložíme zvenku k bílé značce na protější straně tašky a UVNITŘ tašky spojíme řadou krátkých sloupků. Jak je vidět dole na obrázku, z vnější strany je spoj neznatelný:


Skoro hotová síťovka
Nakonec odstraníme barevné značky a síťovku na kočárek můžeme dozdobit.
Já jsem na jednu stranu ucha našila 7 barevných knoflíčků pro štěstí a pro radost :-)
Dnes se síťovku chystám předat, a tak doufám, že nezklame :-)


A jak se líbí Vám? Napište mi!


Verča
3 komentáře:

 1. jéje, z plavek taška, bezva!
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Ajko (snad se nebudeš zlobit když si budem rovnou tykat),
   díky, jsem ráda když se dají věci "zrecyklovat" a ještě dobře poslouží :-)
   Verča

   Vymazat
 2. jej, no je super, tak poviem vám, som totálny začiatočník a úplný amatér, hačkovať som sa učila po nociach z videí a prvé na čo so si trúfla, bola sieťovka na kočík, práve som ju dokončila a dnes som našla tú vašu. skoro som sa trafila, keďže som tiež ako vy hľadala návod márne. Dnes začínam hačkovať čiapku pre bábiku , hádajte podľa akého návodu :)- vášho. vďaka za rady...jana

  OdpovědětVymazat

Potěší mě každý Váš komentář, nápad či názor :-)
You can comment also in english :-)
Schreiben Sie mir gerne auch auf Deutsch :-)